20. 11. 2016

7. června 2017 v 18:32 | BG |  Vývojové fáze
K výslednému efektu, který mělo elektrifikované přednádraží přinést, chybělo opravdu jen málo. Ale přiznám se, že šlo o detaily, kterými se nerad zdržuju.


Detaily spočívaly v zavěšení nosných sítí trolejbusových výhybek. Při pohledu na celou situaci se po ploše točí už tak spousta koleček a teď ještě budu přidávat další lana, abych se přiblížil realitě. Nosná síť bude vyvěšovat každou výhybku zvlášť, protože konstrukce výhybek prakticky nedovoluje jinou možnost. V praxi se nosné sítě provádějí mnohem jednodušeji, protože existuje jistá možnost variability, ale zde je to bohužel nemožné. Jiný případ by byl, pokud by se výhybky nacházely těsně za sebou a byly by obě symetické. Další lana navíc přibyla na kotvení trolejbusových výhybek. Celá konstrukce výhybky je tedy zavěšena nejen na nosné síti, ale určitý směr drží kotevní lana uchycena na tělese výhybky. Odtud plyne název "tahová výhybka". Lana samozřejmě používám z převěsů, protože jiná k dispozici nejsou. Pouze je potřeba upravit výšku. A nakonec to jsou odtahy obloukových svorek v tělese výhybky. Protože není příliš estetické zavěsit odtah na jedno lano, používám zde převěsy typu "Y". Na stožárech je sice zavěšena spousta lan, ale síly se nakonec rozdělí do více stožárů.

Během celé stavby mě napadla spousta nápadů, jaké součásti by bylo vhodné vymodelovat, aby se jejich stavba zjednodušila. Zjistil jsem, že obrovský problém představují stožáry s více objímkami. Příčná lana celé sítě, zvlášť v tak složitých situacích jako u přednádraží, jsou zavěšena v různých výškách a bylo by nutné vymodelovat více stožárů s mnoha kombinacemi výškových poloh objímek. Nebylo by od věci přidat na konec každého převěsu určeného jako koncový úsek lana instalovat objímku. To by však předpokládalo použití kulatých stožárů, kde by byl horní průměr stožáru konstantní.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama