26. 2. 2017

20. července 2017 v 19:36 | BG |  Vývojové fáze
V předchozí, tedy té včerejší, etapě jsem začal pracovat na sídlišti severně od železniční trati k hlavnímu nádraží v Ryšavě. Dnes bych měl na tomto sídlišti zase trochu pokročit.


Stalo se však to, čeho jsem se obával. Vzhledem k mezizastávkovým vzdálenostem projektované tramvajové i trolejbusové trati v koncových úsecích se obvod zastavěné oblasti na sídlišti od prvotních plánů zhruba zdvojnásobil. Až postupem doby zjistím, zda to bude znamenat i dvojnásobek bydlících obyvatel. Hlavní část sídliště, která je oddělena dvouproudovou pozemní komunikací s trolejbusovou tratí, je však poměrně velká plocha, takže jsem zase přemýšlel nad tím, jakou síť ulic vybudovat. Zaplňování takhle velkého prostoru byl vždycky můj největší problém. Proto bych se měl v budoucnu zaměřit na lepší projektování přírodních útvarů. Ovšem města až na výjimky nejsou obvykle budována v kopcovitých terénech. Například Pardubice jsou placaté jako lívanec. Jediná stoupání jsou vytvořena nadjezdy nebo podjezdy pod či nad úrovněmi železničních tratí nebo důležitých pozemních komunikací. Naproti tomu dost kontrastuje kopcovitý Liberec.

Sídliště je od ostatní části města rozděleno jednak železniční tratí a jednak komunikací městského okruhu, který by nemělo nic křižovat. Všechna napojení by měla být vybudována mimoúrovňově a zatím se mi toto daří dodržet. Jenže pozemní nekolejová doprava by se sem měla nějak dostat. Proto jsem vytvořil nájezdovou komunikaci, která tento okruh překonává.

Úspěšně jsem zakončil i tramvajovou trať. Na novém sídlišti, ale v jeho dolní úrovni, je trať zakončena smyčkou s předjízdnou kolejí. Končit zde bude sice jen jedna tramvajová linka, ale pokud je možné navýšit kapacitu smyčky, pokaždé tuto možnost využiju. Ovšem čekám, že budu mít trochu potíže s ostatním vybavením města. Teď už musím víc myslet na různé předměty městského mobiliáře i samotnou občanskou vybavenost. Bohužel mám např. školu či polikliniku jen v jednom exempláři, takže celá stavba může působit šablonovitě. Chtěl bych však zadat objednávku na různé segmenty budov, které by sice vypadaly stejně, ale zároveň by se pokaždé daly složit do jiného celku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama