23. 12. 2017

21. března 2018 v 17:25 | BG |  Vývojové fáze
Dobrá věc se podařila. Jako dárek k Vánocům jsem od velmi šikovného autora obdržel první sadu zcela nových armatur trolejového vedení pro trolejbusové tratě. A výsledek je více než uspokojivý. Touto cestou bych mu chtěl také poděkovat.


Pravdou je, že jsem s novými součástmi trochu zápasil, ale rozhodně jsem se po zkušenostech s předchozí sadou seznamoval s tou novou mnohem kratší čas. Součástí prvního balíku jsou obloukové svorky v úhlech po 5° do 30°, lano pro převěsy, nosné sítě a kotvení trolejbusových výhybek a také jednoduchý závěs do roviny. Ten však budu používat jen v ojedinělých případech, protože na delší rovinné úseky bych rád používal tzv. delta závěsy, které svou konstrukcí umožňují prodloužit vzdálenost jednotlivých podpěr, případně snížit vliv teplotní roztažnosti trolejových drátů.

Testovací provoz se odehrál na pískovišti. Potřeboval jsem si v první řadě ujasnit přesnou výšku trolejí, která bude v Trainzu 6,08 m. Jelikož je ale dráha vždy o hodnotu 0,2 snížená kvůli použitým aktivním nástupištím, bude reálně zadávaná hodnota výšky trolejového drátu 5,88 m. Závěsy trolejových drátů, které se v Trainzu vážou na převěsy, budou ve výšce 6,38 m, kvůli snížené výšce dráhy však 6,18 m. Změní se kvůli tomu i trakční stožáry, které budou ve většině případů kombinovány s veřejným osvětlením. Jinou cestou jako projektant ani nejdu, protože uliční prostor má být vyhrazen spíše pro pěší, nikoliv pro les sloupů a stožárů. S ohledem na hustotu inženýrských sítí zejména v centrech měst jiný způsob kolikrát ani není možný. Stejným způsobem budu pracovat i zde. Vyrobil jsem proto nový stožár na podkladě objektu stejného autora a použil jsem barvu používaných lamp veřejného osvětlení. Na trakčních stožárech se nacházejí objímky, různým zkoušením jsem zjistil, že jsou ve výšce 6,88 m, což je vyšší hodnota, než je v praxi obvyklé. Záleží však na délce lana a zvoleném sklonu. Jenže kvůli tomu bych musel použít více stožárů a pro Trainz by to mohlo být nepříjemné. Budu tedy používat jeden typ stožáru a sklon se přizpůsobí jeho blízkosti. Výška uchycení se však měnit nebude, pokud nebude převěs uchycen na zeď nebo budovu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama